FutbolManşetveleybol

Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu: TFF sınıfta kaldı

Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan fanatizm ve şiddet olaylarının ardından Türkiye Futbol Federasyonunu eleştiren Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu, gerekli tedbir ve önlemleri almayan TFF’nin yine sınıfta kaldığını söyledi

Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu: TFF sınıfta kaldı

Türkiye Süper Lig’in 30.haftasında Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra sarı-lacivertli futbolcular orta sahadaki galibiyet sevinci sırasında bazı taraftarlar sahaya girdi. Futbolcular ile taraftarlar birbirine girdi. Maç sonunda çıkan olaylar damga vurdu. Futbolda yaşanan fanatizm ve şiddet olayları ile Türkiye, yine uluslararası medyanın gündeminde yer aldı. Yaşanan olaylarda baş aktörün  Türkiye Futbol Federasyonu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu, Türk futbolunda büyük otorite boşluğundan dolayı herkesin görev, yetki ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. 22 Haziran 2023’de TFF seçimlerinde başkan adayı olan Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu, “TFF, henüz kamuoyuna tatmin edici bir açıklamada bulunmadı. Kriz yönetiminde Türkiye Futbol Federasyonu sınıfta kalmıştır” dedi.

EĞİTİM ÖNEMLİ

Türkiye’de sporda yaşanan fanatizm ve şiddet olaylarında sürecin aktörü olan herkesin eğitimli olmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu, “Futbolda fanatizm ve şiddet olayları Türkiye’nin gündeminde yer alıyor. Ülke olarak futbol sahalarında şiddeti önlemeye yönelik kanunumuz var. Kanundaki eksiklikler, yetersizlikler ve kurumların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemeleri gibi sorunlar yaşanıyor. Bu nedenlerden dolayı futboldaki şiddet olayları sürekli devam ediyor. Yasal çerçeve içerisinde yetersizliklerin tekrardan düzenlenmesi gerekiyor. Kurum ve kuruluşların, federasyonların, tesis amirlerinin, kolluk kuvvetlerinin eğitimli olmaları önemli… Trabzonspor-Fenerbahçe maçında meydana gelebilecek sorunların ve olaylar için yeterli tedbir, önlem alınmadığını görüyoruz. Stadyuma giren kesici ve yanıcı maddeler sahaya atılıyor. Bunlara rağmen anons geç geliyor ve maç devam ediyor. Futbolun marka değerini arttırmak istiyorsanız eğer sürekli eğitime yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Herkesin buna katkı sağlaması gerekiyor ama biz nedense tam tersini yapıyoruz” diye konuştu.

TFF SINIFTA KALDI

Türkiye Futbol Federasyonunun yaşanan olaylar hakkında kamuoyunu bilgilendirmediğini belirten Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu,” Futbolun tepe yöneticileri; federasyon, kulüp başkanları, yöneticiler ve kulüpler birliği gibi otoriterlerin ortak mutabakatı sağladıktan sonra kamuoyunu bilgilendirmeleri gerekiyor. Futbolun tüm paydaşlarından eğitim konularında eksiklikleri var. Türkiye Futbol Federasyonu üniversiteler ile çalışma yapmamıştır. TFF, kriz yönetimi konusunda sınıfta kaldı. FIFA, UEFA ve Profesyonel Futbolcular Birliği gerekli tedbirlerin alınmasına dair açıklamalarda bulundu. Krizin önceden tespit edilerek güvenliğin alınması, seyirci oturumu, maç sonu güvenlik tedbirlerinin olması gerekiyordu. Futbolcuların güvenliğinin alınmadığını görüyoruz. TFF, henüz kamuoyuna tatmin edici bir açıklamada bulunmadı. Kriz yönetiminde Türkiye Futbol Federasyonu sınıfta kalmıştır.” şeklinde konuştu.

ZAFİYET VAR

TFF’nin kriz sürecinde hiçbir şekilde sorumluluk almadığını, derbiden büyük güvenlik zafiyeti olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu,” Bu süreçte herkese düşen büyük görev ve sorunluluklar var. Seyircisiz maç oynama, para cezası gibi yaptırımlar oluyor. Ciddi anlamda Lig’den düşürme gibi yaptırımlar uygulanmıyor… Herkes gücüyle ortaya çıktığı için bu güç gösterisine dönüşüyor. Yaşanan şiddet ve fanatizm olayları Türk futboluna zarar veriyor. Taraftar kültürünün oluşması gerekiyor. Galibiyeti, mağlubiyeti kabullendiğiniz sürece şiddete başvurmuyorsunuz… İngiltere’de holiganizm ve ırkçılık gibi benzer nefret söylemleri gibi olaylar oluyor. Avrupa ülkelerinde Güney Amerika’da ve diğer ülkelerde fanatizm, şiddet olayları yaşanabiliyor.  FIFA, Olimpiyat Komitesi’nin yazmış olduğu birçok yasa var ama uygulamada sıkıntılar yaşanıyor. Problemler incelenmeli ve çözülmelidir. Lig özelinde Süper lig farklıdır, derbi maçları farklıdır. Bu maç özelinde yöneticilerin tedbir ve önlem alması gerekir. Burada büyük bir zafiyet var. TFF hiçbir sorumluluk almadı” dedi.

TÜRK FUTBOLUNDA OTORİTE BOŞLUĞU VAR

Türk futbolunda otorite boşluğundan dolayı güven kaybı yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu,” Yasal düzenlemelerin bir eksikliği olmasa da uygulama sıkıntısı var. Avrupa’da ve Süper Lig’de düzenlemelerin yönetilmesi gerekiyor. Futbolda devamlılığı düşündüğümüzde her şey değişebiliyor ve güncellenebiliyor. Süper Lig bir şekilde devam ediyor. Sporda en önemli şey insan sağlığıdır… Futbolda bir eğlence kültürü oluşturulmalıdır. Stadyumlara gelen seyircilerin bilinçli olarak farkındalığının yüksek olması gerekiyor. Yaşanan bu süreçte bazı aktörler devreye girerek gündemi değiştirebiliyor. Futbolun otoriter boşluğundan dolayı bir güven kaybı yaşanıyor. Kulüpler Birliği Başkanı bu otorite boşluğunda dolayı istifa etti. Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren futbol yönetimi herkesi ilgilendiriyor. Olan bitenlerde herkesin sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Görev, yetki ve sorumlulukları yerine getirmeyenlerin ceza alması gerekiyor. Sadece futbolculara ceza vermekle yetmiyor. Trabzonspor-Fenerbahçe derbisini yönetemeyen Federasyon en büyük suçludur. Olan bitenlerde sadece taraftar, futbolcular, hakemler suçlu değildir” dedi.

İlgili Haberler